TURUNCU

      Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı, iç açıcı , canlılık ve iyimserlik saçan cesur bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir.

      Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.

      Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak sorunları, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Emziren anneler için de faydalıdır.

      Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında, bol güneş ışığı alan mekânlarda ve kır evlerinin verandalarında oldukça hoş durur. Çalışma odası, dinlenme mekanları ve yatak odası için çok uygun değildir. Turuncu, canlılık ve iyimserlik saçan cesur bir renktir.  Turuncu, kırmızı ve sarının enerjisine, yoğunluğuna ve iyimserliğine sahiptir. Oldukça neşeli bir renktir ve birçok ortamda kullanılabilir.