MOR

     Güçlü karakterinden dolayı mor, iç dekorasyonda kullanılması en zor renklerden biridir. Gizemli bir renktir. Tarihte kraliyetle ilişkilendirilir. Zenginliği ve asaleti temsil ettiği gibi oldukça etkili ve dikkat çekici bir renktir.

      Ayrıca kolay sıkılabileceğiniz bir renktir, dolayısıyla kullanırken dikkatli olunmalıdır. Geniş bir yelpazesi yoktur ve ölçülü kullanılmalıdır. Bu rengi az miktarda, söz gelimi, ahşap üzerinde dekoratif dokunuşlarda, koridor ve pervazlarda detay olarak veya kumaşlarda kullanarak çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz. Zıt renklerle birlikte kullanıldığında, mekânlarda daha güçlü bir denge duygusu yapabilir. Mor sevimli ve göze hoş gelen bir renk olsa da, geniş yüzeylerde veya odada tek renk olarak kullanmamaya dikkat edilmelidir. Güçlü bir renk olduğu için bunaltıcı olabilir.

      Mor renginin ruhsal esenlik ve sonsuzluk ile ilgili olduğu düşünülür. Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder.

      Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renk olarak bilinir. İntihar edenlerin bir çok eşyasının mor olduğu oraya çıkmıştır.